Selles episoodis mikrotsementisime vannitoa lage, põrandat ja seinu. Samuti paigaldasime ujuvpõrandaid ning saime lõpuks ometi kätt proovida kalasabaparketi ladumisel. Samuti külastasime Soodnegarderoob.ee-d, aga kuna siin on tehnilist juttu nii palju, siis räägin sisseehitatud seinakappidest ning varasemalt Avaeksperdid külastusest järgmises postituses pikemalt.
Mikrotsementimine – mis asi see on?
Mul oli endal pisut kahju, et me ei plaatinud – ma oleksin tahtnud plaatimist ka õppida, aga samas oli ka mikrotsementimise õppimise protsess põnev ja tulemus VÄGA ilus. Nii palju kui Mikrotsement.ee esindajalt kuulsin, siis tegelikult on vannituba mikrotsementida isegi soodsam kui plaatida. Nii, et selles mõttes win-win.
Kuidas meil siis mikrotsementimine läks?
Kuna Kristinal õnnestus seina pisike auk lihvida vaata siit ning tal on pahteldamisest alles värskelt halvad mälestused, siis Kristina pigem aitas mind abitöödes ning oli suurepärane motivaator.
Mulle mikrotsementimine meeldis, kuigi nagu aru sain, siis pidime seetõttu samas eeltööd tegema oluliselt rohkem kui oleks pidanud plaatimise korral tegema. Kuna meie vannituba on ehitatud kipsplaatidest, siis pidime esmalt plaatide ühendus- ja kruvikohad pahteldama ja hüdroisolatsiooni paigladama võimalikult siledalt. Põranda veeäravoolu trapi pidime tasandama tasandusvaluga nullis, seejärel tuli teha kalded ja taaskord paigaldada siledalt hüdroisolatsioon. Sile ja tasane aluspind oli eeltööde puhul ülioluline, sest mikrotsemendi kihtide kogu paksus on ainult 2-3 mm.
Knut Mikrotsement.ee-st jäi meie eeltööga igatahes rahule ning saime hakata suhteliselt valutult põhitööga pihta.
Ma arvasin, et see on tegelikult lihtsam – pidime ikka väga mitu kihti tegema. Esmalt tuli meil teha hüdroisolatsiooni tasanduseks 2 kihti aluskrohvi ja seejärel saime alles alustada toonitud mikrotsemendi paigaldusega. Basebeton mikrotsemendil paigaldatakse kõigepealt üks veidi suurema teraga Basa kiht ja seejärel üks peenema teraga Sense mikrotsemendi kiht. Nagu aru sain, oli see veel isegi mõnevõrra mugavam lahendus, sest Basebeton mikrotsementi segu oli juba toonitud ja kohe kasutamiseks valmis. Küll aga oli tüütuks osaks lihvimine – nii aluskrohvi kihid kui ka mikrotsemendi kihid tulid enne uue kihi paigaldust lihvida. Alles siis kui mikrotsemendi kihid olid kuivanud, saime hakata lakkima ning lakkida tuli samuti kaks kihti.
Palju siis midagi maksab?
Siledale aluspinnale paigaldatud mikrotsemendi hind jääb orienteeruvalt 80-90 eur/m2+km juurde – hind sisaldab siis nii paigaldust kui ka materjali. Muidugi siinkohal sõltub kõik objekti keerukusest – keerulisema objekti puhul kulub tööraha rohkem. Järjest enam on hakanud inimesed aga ka ise mikrotsementima, nii et arvestada tuleks sel juhul vaid materjalikuluga – hind tuleb sel juhul u 42€/m2 (koos km-ga). Ise. Tehes tuleks arvestada Andree motoga: “Ära ainult p*rse keera.” Ehk enne kui hakkad tegema, süvene mikrotsemendi paigaldamise juhendisse, sest iga tootja puhul võib see mõnevõrra erineda. Samuti – küsi nõu – toodet ostes on nõu küsimine tasuta.
Mina muidugi reklaamisin, et need töövõtted on üsna sarnased pahteldamisele, aga tegelikkuses ütles Knut, et mikrotsementi ei tohiks peale kanda nagu pahtlit, vaid seda tuleks peale kanda ühtlase käeliikumisega. See oli selline üsna hõljuv ja mänglev liigutus kui vahepeal mikrotsementi alla ei tilguks. Igatahes väga teraapiline kogemus, soovitan!
Teine asi, mille eest sain ka ise paar korda nahutada, on ühtlased käeliigutused. Ei saa teha nii, et teed suuri kaari hõljuvaid kaari ja seejärel pisikesi – see jääb välja paistma.
Mis on mikrotsementimise eelised?
Mikrotsemendi eelis lisaks hinnale on, et seda sellega saab teha ka kumeraid pindasid ja süvendite ning nišide tegemine on tänu sellele palju lihtsam kui plaatimise puhul. Samuti on viimasel ajal väga populaarne teha mikrotsementimist vanade plaatide peale, mis annab ajaliselt väga suure võidu, kuna pole vaja eeltöid teha.
Kui algselt ütles Andree meile, et on kaks asja, mida me kindlasti tegema ei hakka – üks on elekter ning on põrandate tegemine, siis selles osas tuleb tal nüüd sõnu süüa.
Nimelt võttis ohjad enda kätte Isover.ee-st Indrek Sniker, kes julges meid ka sellesse protsessi kaasata. Küll aga tõsi, me ei valanud põrandaid betooniga vaid paigaldasime ujuvpõrandad.
Mis asi see ujuvpõrand endast kujutab?
See oli tegelikult minu enda esinemene küsimus. Protsess nägi siis välja järgmine:
Esmalt tuli meil vanad ebatasased põrandad katta kergkruusaga u 4cm paksuse kihiga, selle peale paigaldasime Isover FLO 20mm isoleeriva plaadi, selle peale omakorda kaks kihti kipsplaati. Kipsplaatide paigaldusel oli oluline, et plaadid oleks nihked ja ei kattuks vuukidega. Lisaks , et plaadid oleksid siis omavahel kokku liimitud (võimalik liimi või seguga, meie liimisime) ning sinnapeale omakorda aluskate ja pealiskate. Põhjus ujuvpõranda kasutusele võtmisele oli kaks – ühtepidi saime seda etappi ka ise kaasa teha ning teine, mis tegelikult veel olulisem, et korterit helikindlamaks muuta. Mul on ausalt öeldes olnud alumise korruse naabrionust kahju – ta on väga tore mees, aga eks ikka kogu see ehitusmüra on jõudnud ka temani. Vähemalt tulevikus ei pea ta enam müra pärast muretsema.
Lõpuks jõudsime kaua oodatud kalasaba parketi ladumiseni.
Saime Promest oma LVT kätte ning saime tööle asuda.
Kalasaba ladumist olin ma väga kaua oodanud. Mind hirmutati, et see on mega raske ja aeganõudev, aga ma olen vaadanud neid tulemusi ja no need on NII ilusad, et ma tõesti tahtsin seda proovida. Üllataval kombel jäi ka Andree meiega rahule.
Meile mõlemale Kristinaga meeldis see tööülesanne. See oli selline rahulik ja mõnus nokitsemine. Eks me muidugi vahepeal käkkisime ka ja pidime uuesti alustama, aga lõpp hea ja kõik hea. Ütleme nii, et aega võtab see tublisti ja tõesti iga millimeeter on arvel. Ma ise muidugi mõtlesin, et oleksin pidanud kummi haamrit kasutama, oleks läinud oluliselt ladusamalt, aga ega ma natuke pelgasin ka – elu on näidanud, et liigne agarus võib osutuda ogaruseks.
Miks me otsustasime LVT kasuks, sellest olen juba rääkinud tegelikult eelnevalt ka SIIN.
Lisa kommentaar